Cost of Living in
Merida (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $952 | $2783 |
Without rent | $604 | $1488 |
Rent & Utilities | $577.33 | $1029.97 |
Food | $341 | $959 |
Transport | $115.95 | $395.03 |
Monthly salary after tax | $612.64 | |
Quality of life | 62.36 | |
Life expectancy | 66.73 | |
Population | 904.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $952 | / |
Without rent | $604 | / |
Rent & Utilities | $577.33 | / |
Food | $341 | / |
Transport | $115.95 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 567.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 447$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1045.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 624.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 59.28$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.28$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.66$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.64$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 890$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1274$ |
Lunch Menu | 11.85$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.55$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.96$ |
Cappuccino | 2.49$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.15$ |
Local transport ticket | 0.56$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 30.31$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 24.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.41$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.3$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.69$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Eggs, x12 | 1.78$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.39$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.41$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.15$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.89$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.51$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.1$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cigarette pack | 3.39$ |
Cold medicince, 1 week | 3.59$ |
Hair Shampoo | 2.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.11$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.58$ |
Gym Membership, 1 month | 32.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.34$ |
Doctor's visit | 35.82$ |
Haircut, simple | 10.5$ |
Brand Jeans | 54.94$ |
Brand Sneakers | 74.96$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 162.43$ |
International Primary School, 1 year | 2864$ |