Cost of Living in
Mazatlan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1081 | $2240 |
Without rent | $600 | $1850 |
Rent & Utilities | $633.14 | $1102.53 |
Food | $366 | $856 |
Transport | $104.33 | $308.31 |
Monthly salary after tax | $509.43 | |
Quality of life | 36.96 | |
Life expectancy | 83.5 | |
Population | 453.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1081 | / |
Without rent | $600 | / |
Rent & Utilities | $633.14 | / |
Food | $366 | / |
Transport | $104.33 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 489.35$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 561.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 890.96$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 753.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.25$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 54.82$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 37.5$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.25$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1657$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1408$ |
Lunch Menu | 13.04$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.42$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.07$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.61$ |
Cappuccino | 3.34$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.21$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.2$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.49$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.58$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.1$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Eggs, x12 | 2.57$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.69$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.37$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.64$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.82$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.79$ |
Cigarette pack | 3.22$ |
Cold medicince, 1 week | 7.2$ |
Hair Shampoo | 2.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.82$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.93$ |
Gym Membership, 1 month | 31.11$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.46$ |
Doctor's visit | 29.19$ |
Haircut, simple | 7.99$ |
Brand Jeans | 67.55$ |
Brand Sneakers | 119.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 111.03$ |
International Primary School, 1 year | 2017$ |