Cost of Living in
Matamoros

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | $1543 |
Without rent | $468 | $1412 |
Rent & Utilities | $270.32 | $577.75 |
Food | $353 | $946 |
Transport | $46.89 | $130.12 |
Monthly salary after tax | $510.76 | |
Quality of life | 33.59 | |
Life expectancy | 81.36 | |
Population | 593.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | / |
Without rent | $468 | / |
Rent & Utilities | $270.32 | / |
Food | $353 | / |
Transport | $46.89 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 250.16$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 162.22$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 525.47$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 472.21$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 58.47$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 85.55$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 25.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.39$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 477$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2022$ |
Lunch Menu | 8.2$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 14.57$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.24$ |
Cappuccino | 2.63$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.59$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 31.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.51$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.22$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Eggs, x12 | 1.83$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.83$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.61$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.19$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.38$ |
Cigarette pack | 3.02$ |
Cold medicince, 1 week | 5.49$ |
Hair Shampoo | 4.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.24$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.18$ |
Gym Membership, 1 month | 26.41$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.78$ |
Doctor's visit | 24.33$ |
Haircut, simple | 4.69$ |
Brand Jeans | 42.55$ |
Brand Sneakers | 62.78$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 177.66$ |
International Primary School, 1 year | 2379$ |