Cost of Living in
Magdalena (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $737 | $1881 |
Without rent | $492 | $1178 |
Rent & Utilities | $242.68 | $582.8 |
Food | $343 | $679 |
Transport | $56.21 | $144.4 |
Monthly salary after tax | $497.68 | |
Quality of life | 36.86 | |
Life expectancy | 68.56 | |
Population | 618.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $737 | / |
Without rent | $492 | / |
Rent & Utilities | $242.68 | / |
Food | $343 | / |
Transport | $56.21 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 307.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 127.44$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 602.75$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 407.36$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 57.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 100.28$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.58$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 399$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1640$ |
Lunch Menu | 6.28$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.37$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.8$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.68$ |
Cappuccino | 2.6$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.85$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.92$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Eggs, x12 | 2.56$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.04$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.5$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.06$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.67$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.42$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.42$ |
Cigarette pack | 2.5$ |
Cold medicince, 1 week | 7$ |
Hair Shampoo | 3.76$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.13$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.35$ |
Gym Membership, 1 month | 21.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.34$ |
Doctor's visit | 25.42$ |
Haircut, simple | 4.82$ |
Brand Jeans | 46.44$ |
Brand Sneakers | 76.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 173.46$ |
International Primary School, 1 year | 2830$ |