Cost of Living in
Loreto (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $709 | $1867 |
Without rent | $395 | $1348 |
Rent & Utilities | $283 | $511.03 |
Food | $252 | $931 |
Transport | $65.09 | $163.53 |
Monthly salary after tax | $464.48 | |
Quality of life | 33.55 | |
Life expectancy | 80.41 | |
Population | 494.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $709 | / |
Without rent | $395 | / |
Rent & Utilities | $283 | / |
Food | $252 | / |
Transport | $65.09 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 269.96$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 181.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 655.07$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 345.48$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 63.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 85.31$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 31.18$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 585$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2029$ |
Lunch Menu | 6.76$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.53$ |
Cappuccino | 3.32$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.48$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 30.37$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.75$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.97$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Eggs, x12 | 2.3$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.9$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.04$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.59$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.91$ |
Cigarette pack | 2.89$ |
Cold medicince, 1 week | 6.88$ |
Hair Shampoo | 3.94$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.01$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.62$ |
Gym Membership, 1 month | 21.91$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.78$ |
Doctor's visit | 24.69$ |
Haircut, simple | 5.17$ |
Brand Jeans | 58.39$ |
Brand Sneakers | 62.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 240.42$ |
International Primary School, 1 year | 3326$ |