Cost of Living in
Leon (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $738 | $1905 |
Without rent | $477 | $1104 |
Rent & Utilities | $301.92 | $380.48 |
Food | $241 | $861 |
Transport | $71.16 | $185.38 |
Monthly salary after tax | $714.27 | |
Quality of life | 33.53 | |
Life expectancy | 80.06 | |
Population | 1.8M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $738 | / |
Without rent | $477 | / |
Rent & Utilities | $301.92 | / |
Food | $241 | / |
Transport | $71.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 353.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 147.67$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 584.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 296.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 18.67$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 32.04$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.19$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 486$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 518$ |
Lunch Menu | 9.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.08$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.36$ |
Cappuccino | 4.09$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 0.74$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.79$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.88$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.11$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.87$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Eggs, x12 | 2.16$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.43$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.7$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.68$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.36$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 3.34$ |
Cold medicince, 1 week | 4.7$ |
Hair Shampoo | 2.99$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.99$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.03$ |
Gym Membership, 1 month | 31.44$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.69$ |
Doctor's visit | 24.66$ |
Haircut, simple | 11.81$ |
Brand Jeans | 45.27$ |
Brand Sneakers | 77.21$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 225.54$ |
International Primary School, 1 year | 2355$ |