Cost of Living in
Irapuato

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | $1896 |
Without rent | $370 | $1389 |
Rent & Utilities | $236.75 | $375.21 |
Food | $299 | $963 |
Transport | $38.02 | $110.16 |
Monthly salary after tax | $383.42 | |
Quality of life | 40.17 | |
Life expectancy | 73.08 | |
Population | 535.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | / |
Without rent | $370 | / |
Rent & Utilities | $236.75 | / |
Food | $299 | / |
Transport | $38.02 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 188.86$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 162.53$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 462.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 311.21$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 21.97$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 33.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.72$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.6$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1755$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1003$ |
Lunch Menu | 10.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.04$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.28$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.44$ |
Cappuccino | 2.94$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 0.6$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.17$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.91$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.26$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.5$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.03$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.67$ |
Cigarette pack | 3.23$ |
Cold medicince, 1 week | 4.31$ |
Hair Shampoo | 3.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.19$ |
Gym Membership, 1 month | 18.97$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.36$ |
Doctor's visit | 20$ |
Haircut, simple | 6.19$ |
Brand Jeans | 61.98$ |
Brand Sneakers | 81.57$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 343.55$ |
International Primary School, 1 year | 9507$ |