Population
509.2K
Cost of living
$715
Hidalgo (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $675 | $1406 |
Without rent | $345 | $1161 |
Rent & Utilities | $320.51 | $537.57 |
Food | $270 | $880 |
Transport | $48.03 | $94.8 |
Monthly salary after tax | $758.21 | |
Quality of life | 39.48 | |
Life expectancy | 65.67 | |
Population | 970.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $675 | / |
Without rent | $345 | / |
Rent & Utilities | $320.51 | / |
Food | $270 | / |
Transport | $48.03 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 197.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 184.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 408.56$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 307.49$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 90.76$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 135.28$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.71$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1776$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1607$ |
Lunch Menu | 5.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.2$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.17$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.8$ |
Cappuccino | 1.44$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.59$ |
Local transport ticket | 1.34$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 41.73$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.21$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.37$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.16$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Eggs, x12 | 2.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.73$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.98$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.1$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.69$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.63$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.78$ |
Cigarette pack | 3.71$ |
Cold medicince, 1 week | 8.47$ |
Hair Shampoo | 2.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.91$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.86$ |
Gym Membership, 1 month | 28.42$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.76$ |
Doctor's visit | 26.66$ |
Haircut, simple | 3.72$ |
Brand Jeans | 74.88$ |
Brand Sneakers | 89.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 198.56$ |
International Primary School, 1 year | 3007$ |