Cost of Living in
Hermosillo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $907 | $1878 |
Without rent | $568 | $1426 |
Rent & Utilities | $339.32 | $439.55 |
Food | $365 | $988 |
Transport | $93.99 | $338.94 |
Monthly salary after tax | $732.75 | |
Quality of life | 32.87 | |
Life expectancy | 70.78 | |
Population | 907.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $907 | / |
Without rent | $568 | / |
Rent & Utilities | $339.32 | / |
Food | $365 | / |
Transport | $93.99 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 350.3$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 264.16$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 664.61$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 483.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 50.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.59$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.53$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.09$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1478$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 537$ |
Lunch Menu | 11.02$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.63$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.74$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.3$ |
Cappuccino | 3.23$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1$ |
Local transport ticket | 0.46$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 16.98$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.67$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.22$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.68$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Eggs, x12 | 2.02$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.67$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.9$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 17.72$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.46$ |
Cigarette pack | 4.01$ |
Cold medicince, 1 week | 4.66$ |
Hair Shampoo | 3.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.28$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.98$ |
Gym Membership, 1 month | 37.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.44$ |
Doctor's visit | 39.87$ |
Haircut, simple | 19.5$ |
Brand Jeans | 44.35$ |
Brand Sneakers | 92.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 283.76$ |
International Primary School, 1 year | 4310$ |