Population
495.1K
Cost of living
$666
Guerrero
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1101 | $3466 |
Without rent | $628 | $1655 |
Rent & Utilities | $696.04 | $1402.55 |
Food | $441 | $1080 |
Transport | $81.53 | $291.17 |
Monthly salary after tax | $852 | |
Quality of life | 60.71 | |
Life expectancy | 84.93 | |
Population | 9.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1101 | / |
Without rent | $628 | / |
Rent & Utilities | $696.04 | / |
Food | $441 | / |
Transport | $81.53 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 909.76$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 455.9$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1534.36$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1060.39$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 40.37$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.29$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.78$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2345$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2644$ |
Lunch Menu | 11.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.12$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.91$ |
Cappuccino | 2.98$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.93$ |
Local transport ticket | 0.3$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 21.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.41$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.57$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.18$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.9$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.97$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.62$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cigarette pack | 4.05$ |
Cold medicince, 1 week | 8.1$ |
Hair Shampoo | 3.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.02$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.42$ |
Gym Membership, 1 month | 58.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.47$ |
Doctor's visit | 55.73$ |
Haircut, simple | 13.94$ |
Brand Jeans | 47.98$ |
Brand Sneakers | 89.96$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 461.54$ |
International Primary School, 1 year | 7307$ |