Population
180.6K
Cost of living
$838
Guanajuato
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $675 | $2081 |
Without rent | $383 | $1200 |
Rent & Utilities | $285.3 | $582.68 |
Food | $322 | $793 |
Transport | $63.77 | $186.73 |
Monthly salary after tax | $416.77 | |
Quality of life | 35.65 | |
Life expectancy | 66.52 | |
Population | 624.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $675 | / |
Without rent | $383 | / |
Rent & Utilities | $285.3 | / |
Food | $322 | / |
Transport | $63.77 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 350.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 135.93$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 536.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 468.68$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 55.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 92.82$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 30.27$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.19$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 413$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1967$ |
Lunch Menu | 8.16$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 14.85$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.53$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.08$ |
Cappuccino | 2.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.93$ |
Local transport ticket | 0.53$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.87$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.39$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.02$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.35$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.98$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Eggs, x12 | 2.12$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.25$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.65$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.87$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.91$ |
Cigarette pack | 2.68$ |
Cold medicince, 1 week | 6.99$ |
Hair Shampoo | 4.64$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.37$ |
Gym Membership, 1 month | 19$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.83$ |
Doctor's visit | 34.17$ |
Haircut, simple | 6.11$ |
Brand Jeans | 55.3$ |
Brand Sneakers | 71.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 176.08$ |
International Primary School, 1 year | 3223$ |