Cost of Living in
Guadalupe (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1125 | $2098 |
Without rent | $601 | $1484 |
Rent & Utilities | $399.79 | $746.74 |
Food | $379 | $873 |
Transport | $67.45 | $192.61 |
Monthly salary after tax | $894.06 | |
Quality of life | 52.65 | |
Life expectancy | 77.07 | |
Population | 774.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1125 | / |
Without rent | $601 | / |
Rent & Utilities | $399.79 | / |
Food | $379 | / |
Transport | $67.45 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 459.51$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 279.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 623.48$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 766.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 61.93$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 80.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 31.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1980$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2018$ |
Lunch Menu | 11.39$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.23$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.58$ |
Cappuccino | 2.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.55$ |
Local transport ticket | 0.81$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.26$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.48$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.24$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Eggs, x12 | 1.93$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.08$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.61$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.21$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.16$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cigarette pack | 3.2$ |
Cold medicince, 1 week | 5.56$ |
Hair Shampoo | 2.33$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.87$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.9$ |
Gym Membership, 1 month | 27.42$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.34$ |
Doctor's visit | 13.9$ |
Haircut, simple | 5.92$ |
Brand Jeans | 38.03$ |
Brand Sneakers | 74.58$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 353.51$ |
International Primary School, 1 year | 6503$ |