Population
16.5K
Cost of living
$1092
Guadalajara (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $963 | $2142 |
Without rent | $461 | $1883 |
Rent & Utilities | $526.98 | $818.62 |
Food | $328 | $1064 |
Transport | $87.63 | $265.89 |
Monthly salary after tax | $738.46 | |
Quality of life | 61.37 | |
Life expectancy | 73.23 | |
Population | 1.2M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $963 | / |
Without rent | $461 | / |
Rent & Utilities | $526.98 | / |
Food | $328 | / |
Transport | $87.63 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 632.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 305.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1034.75$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 678.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 16.76$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 29.57$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 28.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2393$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2163$ |
Lunch Menu | 10.52$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.08$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.02$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.88$ |
Cappuccino | 3.68$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.16$ |
Local transport ticket | 0.52$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 20.19$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.35$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.26$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.35$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Eggs, x12 | 2.47$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.15$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.46$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.23$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.01$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.56$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.86$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.56$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.39$ |
Cigarette pack | 4.61$ |
Cold medicince, 1 week | 6.16$ |
Hair Shampoo | 3.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.38$ |
Gym Membership, 1 month | 31.49$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.02$ |
Doctor's visit | 34.67$ |
Haircut, simple | 15.43$ |
Brand Jeans | 53.74$ |
Brand Sneakers | 90.2$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 195.33$ |
International Primary School, 1 year | 5552$ |