Cost of Living in
Gomez Palacio

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $682 | $1842 |
Without rent | $527 | $1339 |
Rent & Utilities | $200.09 | $495.75 |
Food | $292 | $980 |
Transport | $49.23 | $109.46 |
Monthly salary after tax | $662.25 | |
Quality of life | 34.37 | |
Life expectancy | 70.88 | |
Population | 401.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $682 | / |
Without rent | $527 | / |
Rent & Utilities | $200.09 | / |
Food | $292 | / |
Transport | $49.23 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 283.22$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 158.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 556.65$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 354.33$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 32.52$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 51$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 31.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1319$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 998$ |
Lunch Menu | 12.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.03$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.42$ |
Cappuccino | 2.21$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.64$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 21.7$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.79$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.51$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.79$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.04$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.63$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.84$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 4.03$ |
Cold medicince, 1 week | 5.12$ |
Hair Shampoo | 2.57$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.33$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.41$ |
Gym Membership, 1 month | 36.58$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.45$ |
Doctor's visit | 28.08$ |
Haircut, simple | 5.92$ |
Brand Jeans | 59.86$ |
Brand Sneakers | 90.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 217.16$ |
International Primary School, 1 year | 3286$ |