Cost of Living in
Escuintla (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $671 | $2144 |
Without rent | $384 | $1065 |
Rent & Utilities | $298.46 | $553.23 |
Food | $287 | $681 |
Transport | $53.68 | $166.07 |
Monthly salary after tax | $482.91 | |
Quality of life | 30.04 | |
Life expectancy | 69.8 | |
Population | 605.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $671 | / |
Without rent | $384 | / |
Rent & Utilities | $298.46 | / |
Food | $287 | / |
Transport | $53.68 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 332.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 154.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 553.67$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 451.05$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 60.56$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 83.4$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.18$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 495$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1990$ |
Lunch Menu | 8.45$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.29$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.02$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.12$ |
Cappuccino | 3.41$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 30.52$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.18$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.86$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.94$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Eggs, x12 | 2.33$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.35$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.65$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.39$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.62$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.76$ |
Cigarette pack | 3.31$ |
Cold medicince, 1 week | 6.96$ |
Hair Shampoo | 4.35$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.21$ |
Gym Membership, 1 month | 20.41$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.98$ |
Doctor's visit | 23.72$ |
Haircut, simple | 5.08$ |
Brand Jeans | 59.42$ |
Brand Sneakers | 82.21$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 228.25$ |
International Primary School, 1 year | 2595$ |