Cost of Living in
Ecatepec de Morelos

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $636 | $1416 |
Without rent | $329 | $1380 |
Rent & Utilities | $382.87 | $398.77 |
Food | $249 | $723 |
Transport | $79.08 | $160.47 |
Monthly salary after tax | $624.81 | |
Quality of life | 51.93 | |
Life expectancy | 67.49 | |
Population | 1.8M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $636 | / |
Without rent | $329 | / |
Rent & Utilities | $382.87 | / |
Food | $249 | / |
Transport | $79.08 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 356.71$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 317.09$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 523.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 262.83$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.9$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 39.48$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.27$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1492$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1580$ |
Lunch Menu | 5.95$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 9.27$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.35$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71$ |
Cappuccino | 3.33$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.38$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.98$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.07$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Eggs, x12 | 2.17$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.7$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.12$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.81$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 1.95$ |
Cold medicince, 1 week | 4.88$ |
Hair Shampoo | 2.86$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.42$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.22$ |
Gym Membership, 1 month | 20.67$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.05$ |
Doctor's visit | 10.44$ |
Haircut, simple | 4.82$ |
Brand Jeans | 34.3$ |
Brand Sneakers | 53.17$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 362.98$ |
International Primary School, 1 year | 5768$ |