Population
743.8K
Cost of living
$597
Durango (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $630 | $1960 |
Without rent | $448 | $1022 |
Rent & Utilities | $247.28 | $686.23 |
Food | $314 | $920 |
Transport | $57.98 | $153 |
Monthly salary after tax | $416.72 | |
Quality of life | 40.68 | |
Life expectancy | 79.93 | |
Population | 508.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $630 | / |
Without rent | $448 | / |
Rent & Utilities | $247.28 | / |
Food | $314 | / |
Transport | $57.98 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 319$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 176.83$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 662.45$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 477.44$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 55.42$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 72.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 31.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 419$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1592$ |
Lunch Menu | 6.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 15.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.35$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.62$ |
Cappuccino | 2.45$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.87$ |
Local transport ticket | 0.6$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.87$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.82$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.74$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.41$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.88$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Eggs, x12 | 2.54$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.36$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.56$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.34$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.91$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.64$ |
Cigarette pack | 2.95$ |
Cold medicince, 1 week | 5.28$ |
Hair Shampoo | 3.78$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.38$ |
Gym Membership, 1 month | 19.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.84$ |
Doctor's visit | 28.56$ |
Haircut, simple | 5.34$ |
Brand Jeans | 50.91$ |
Brand Sneakers | 78.19$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 233.86$ |
International Primary School, 1 year | 2536$ |