Cost of Living in
Culiacan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $681 | $1943 |
Without rent | $491 | $1175 |
Rent & Utilities | $270.21 | $373.52 |
Food | $327 | $902 |
Transport | $65.97 | $179.21 |
Monthly salary after tax | $793.56 | |
Quality of life | 34.77 | |
Life expectancy | 74.87 | |
Population | 753.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $681 | / |
Without rent | $491 | / |
Rent & Utilities | $270.21 | / |
Food | $327 | / |
Transport | $65.97 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 281.59$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 193.33$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 516.76$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 287.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.71$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 37.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.35$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1686$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1209$ |
Lunch Menu | 10.07$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.21$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.54$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.34$ |
Cappuccino | 2.99$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.75$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.21$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.21$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.23$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Eggs, x12 | 2.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.75$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.56$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.99$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 21.41$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cigarette pack | 2.77$ |
Cold medicince, 1 week | 5.23$ |
Hair Shampoo | 3.25$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.42$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.47$ |
Gym Membership, 1 month | 24.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.06$ |
Doctor's visit | 25.77$ |
Haircut, simple | 5.95$ |
Brand Jeans | 44.58$ |
Brand Sneakers | 76.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 117.22$ |
International Primary School, 1 year | 3445$ |