Cost of Living in
Cuernavaca

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $824 | $2366 |
Without rent | $377 | $1600 |
Rent & Utilities | $311.98 | $601.27 |
Food | $295 | $833 |
Transport | $84.1 | $265.87 |
Monthly salary after tax | $586.21 | |
Quality of life | 50.57 | |
Life expectancy | 67.5 | |
Population | 324.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $824 | / |
Without rent | $377 | / |
Rent & Utilities | $311.98 | / |
Food | $295 | / |
Transport | $84.1 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 237.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 210.17$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 548.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 705.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.04$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 54.47$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24.47$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.96$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 314$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 316$ |
Lunch Menu | 5.3$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.23$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.93$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.25$ |
Cappuccino | 3.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.29$ |
Local transport ticket | 0.52$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.11$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 28.55$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.87$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Eggs, x12 | 1.88$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.03$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.67$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.09$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.43$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.65$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 3.8$ |
Cold medicince, 1 week | 3.4$ |
Hair Shampoo | 3.22$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.02$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.71$ |
Gym Membership, 1 month | 25.19$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.84$ |
Doctor's visit | 46.24$ |
Haircut, simple | 11.17$ |
Brand Jeans | 55.58$ |
Brand Sneakers | 81.78$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 204.85$ |
International Primary School, 1 year | 3021$ |