Cost of Living in
Ciudad Lopez Mateos

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $929 | $2115 |
Without rent | $347 | $1301 |
Rent & Utilities | $383.35 | $868.65 |
Food | $311 | $650 |
Transport | $66.32 | $133.5 |
Monthly salary after tax | $595.14 | |
Quality of life | 39.87 | |
Life expectancy | 69.74 | |
Population | 488.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $929 | / |
Without rent | $347 | / |
Rent & Utilities | $383.35 | / |
Food | $311 | / |
Transport | $66.32 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1036.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 241.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1350.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 417$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 32.93$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 52.4$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.54$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 700$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1423$ |
Lunch Menu | 8.54$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.77$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.12$ |
Cappuccino | 5.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.17$ |
Local transport ticket | 0.65$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 37.26$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.71$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Eggs, x12 | 1.91$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.39$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.99$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.04$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.83$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.64$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.56$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.13$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.2$ |
Cigarette pack | 3.06$ |
Cold medicince, 1 week | 3.16$ |
Hair Shampoo | 4.61$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.9$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.07$ |
Gym Membership, 1 month | 52.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.16$ |
Doctor's visit | 16.45$ |
Haircut, simple | 10.5$ |
Brand Jeans | 31.12$ |
Brand Sneakers | 54.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 297.82$ |
International Primary School, 1 year | 4186$ |