Population
1.2M
Cost of living
$1037
Chiapas
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2258 | $5414 |
Without rent | $1038 | $3017 |
Rent & Utilities | $1533.38 | $2732.36 |
Food | $670 | $1328 |
Transport | $81.87 | $269.68 |
Monthly salary after tax | $4461.31 | |
Quality of life | 39.14 | |
Life expectancy | 88.98 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2258 | / |
Without rent | $1038 | / |
Rent & Utilities | $1533.38 | / |
Food | $670 | / |
Transport | $81.87 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1438.43$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1237.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2993.9$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2261.87$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 129.78$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 197.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 52.59$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.01$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4769$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2775$ |
Lunch Menu | 16.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 69.62$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.65$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.13$ |
Cappuccino | 4.9$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.29$ |
Local transport ticket | 2.57$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 82.04$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.92$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.97$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.69$ |
Eggs, x12 | 4.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.15$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.15$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.48$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.54$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.02$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.28$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.18$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.64$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.94$ |
Cigarette pack | 8.54$ |
Cold medicince, 1 week | 8.38$ |
Hair Shampoo | 5.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.67$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.47$ |
Gym Membership, 1 month | 53.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.75$ |
Doctor's visit | 106.09$ |
Haircut, simple | 16.45$ |
Brand Jeans | 46.82$ |
Brand Sneakers | 95.36$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1675.52$ |
International Primary School, 1 year | 20844$ |