Cost of Living in
Celaya

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $706 | $1464 |
Without rent | $450 | $1035 |
Rent & Utilities | $186.57 | $263.19 |
Food | $321 | $800 |
Transport | $39.57 | $114.96 |
Monthly salary after tax | $594.69 | |
Quality of life | 41.59 | |
Life expectancy | 71.21 | |
Population | 444.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $706 | / |
Without rent | $450 | / |
Rent & Utilities | $186.57 | / |
Food | $321 | / |
Transport | $39.57 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 263.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 132.66$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 542.44$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 175.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 20.23$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 41.11$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.78$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.32$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1516$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 785$ |
Lunch Menu | 8.52$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.62$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.25$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.72$ |
Cappuccino | 2.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.47$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.8$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.15$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.11$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.88$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Eggs, x12 | 2.19$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.37$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.18$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.31$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.1$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.78$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cigarette pack | 2.62$ |
Cold medicince, 1 week | 3.43$ |
Hair Shampoo | 2.48$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.7$ |
Gym Membership, 1 month | 15.1$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.19$ |
Doctor's visit | 25.97$ |
Haircut, simple | 4.3$ |
Brand Jeans | 35.4$ |
Brand Sneakers | 81.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 54.01$ |
International Primary School, 1 year | 8077$ |