Cost of Living in
Cancun

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1286 | $3303 |
Without rent | $733 | $1843 |
Rent & Utilities | $604.22 | $920.17 |
Food | $359 | $1311 |
Transport | $145.37 | $349.57 |
Monthly salary after tax | $676.3 | |
Quality of life | 60.98 | |
Life expectancy | 68.3 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1286 | / |
Without rent | $733 | / |
Rent & Utilities | $604.22 | / |
Food | $359 | / |
Transport | $145.37 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 688.24$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 399.27$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1214.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 962.6$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 73.12$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 87.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.44$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1302$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1260$ |
Lunch Menu | 11.93$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.79$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.68$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.55$ |
Cappuccino | 3.33$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.24$ |
Local transport ticket | 0.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 28.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.55$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.74$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Eggs, x12 | 2.31$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.11$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.26$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.92$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.03$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.62$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.18$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.76$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.52$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.43$ |
Cigarette pack | 3.77$ |
Cold medicince, 1 week | 11.99$ |
Hair Shampoo | 3.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.17$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.03$ |
Gym Membership, 1 month | 23.6$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.64$ |
Doctor's visit | 30.83$ |
Haircut, simple | 9.59$ |
Brand Jeans | 58.56$ |
Brand Sneakers | 67.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 189.39$ |
International Primary School, 1 year | 4699$ |