Population
410.6K
Cost of living
$844
Campeche
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $569 | $1869 |
Without rent | $441 | $1307 |
Rent & Utilities | $214.97 | $638.84 |
Food | $371 | $781 |
Transport | $47.67 | $174.64 |
Monthly salary after tax | $569.39 | |
Quality of life | 35.81 | |
Life expectancy | 68.21 | |
Population | 596.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $569 | / |
Without rent | $441 | / |
Rent & Utilities | $214.97 | / |
Food | $371 | / |
Transport | $47.67 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 369.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 176.73$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 602.59$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 367.56$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 51.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 101.61$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 30.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.23$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 465$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1726$ |
Lunch Menu | 8.46$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.83$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.08$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.98$ |
Cappuccino | 3.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.92$ |
Local transport ticket | 0.61$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 32.15$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.22$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.05$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.87$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.59$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.46$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.62$ |
Cigarette pack | 2.81$ |
Cold medicince, 1 week | 5.8$ |
Hair Shampoo | 4.85$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.61$ |
Gym Membership, 1 month | 20.28$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.08$ |
Doctor's visit | 31.36$ |
Haircut, simple | 5.07$ |
Brand Jeans | 57.92$ |
Brand Sneakers | 64.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 209.22$ |
International Primary School, 1 year | 2772$ |