Population
223.5K
Cost of living
$1036
Benito Juarez
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1036 | $1917 |
Without rent | $498 | $1429 |
Rent & Utilities | $469.22 | $666.03 |
Food | $363 | $1070 |
Transport | $35.93 | $82.46 |
Monthly salary after tax | $398.6 | |
Quality of life | 37.65 | |
Life expectancy | 79.08 | |
Population | 223.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1036 | / |
Without rent | $498 | / |
Rent & Utilities | $469.22 | / |
Food | $363 | / |
Transport | $35.93 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 387.63$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 326.99$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 505.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 316.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.57$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 80.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 41.96$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.84$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1240$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 807$ |
Lunch Menu | 5.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 32.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.98$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.77$ |
Cappuccino | 2.83$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.51$ |
Local transport ticket | 0.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.65$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.29$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Eggs, x12 | 2.19$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.59$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.26$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.53$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.76$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.75$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.66$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75$ |
Cigarette pack | 3.88$ |
Cold medicince, 1 week | 6.88$ |
Hair Shampoo | 8.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.48$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.86$ |
Gym Membership, 1 month | 22.55$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.02$ |
Doctor's visit | 46.88$ |
Haircut, simple | 9.33$ |
Brand Jeans | 45.83$ |
Brand Sneakers | 107.04$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 233.89$ |
International Primary School, 1 year | 6028$ |