Population
649.3K
Cost of living
$634
Baja California Sur
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $855 | $2253 |
Without rent | $439 | $1646 |
Rent & Utilities | $331.41 | $981.45 |
Food | $342 | $1011 |
Transport | $131.23 | $294.1 |
Monthly salary after tax | $632.59 | |
Quality of life | 43.96 | |
Life expectancy | 82.24 | |
Population | 12.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $855 | / |
Without rent | $439 | / |
Rent & Utilities | $331.41 | / |
Food | $342 | / |
Transport | $131.23 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 392.21$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 358.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 808.4$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 651.77$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 37.61$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 52.03$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 775$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 498$ |
Lunch Menu | 9.02$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.09$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.74$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.52$ |
Cappuccino | 3.22$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.17$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.75$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.81$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Eggs, x12 | 2.48$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.11$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.45$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.06$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.73$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.12$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.49$ |
Cigarette pack | 3.54$ |
Cold medicince, 1 week | 6.39$ |
Hair Shampoo | 3.86$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.53$ |
Gym Membership, 1 month | 35.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.74$ |
Doctor's visit | 38.79$ |
Haircut, simple | 10.49$ |
Brand Jeans | 60.75$ |
Brand Sneakers | 71.36$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 214.47$ |
International Primary School, 1 year | 9631$ |