Population
38.6K
Cost of living
$2823
Baja California (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $782 | $2816 |
Without rent | $505 | $1812 |
Rent & Utilities | $327.22 | $930.26 |
Food | $291 | $810 |
Transport | $140.55 | $393 |
Monthly salary after tax | $703.67 | |
Quality of life | 62.94 | |
Life expectancy | 73.8 | |
Population | 12.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $782 | / |
Without rent | $505 | / |
Rent & Utilities | $327.22 | / |
Food | $291 | / |
Transport | $140.55 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 377.09$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 299.61$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 914.34$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 666.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 36.71$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 60.99$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 43.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.19$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 863$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 593$ |
Lunch Menu | 8.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 34.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.53$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.46$ |
Cappuccino | 2.67$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 0.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 32.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.39$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.77$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Eggs, x12 | 2.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.97$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.73$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.56$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.1$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cigarette pack | 3.71$ |
Cold medicince, 1 week | 7.58$ |
Hair Shampoo | 4.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.52$ |
Gym Membership, 1 month | 30.61$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.21$ |
Doctor's visit | 41.78$ |
Haircut, simple | 9.54$ |
Brand Jeans | 51.91$ |
Brand Sneakers | 82.37$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 255.63$ |
International Primary School, 1 year | 8707$ |