Cost of Living in
Apodaca

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1113 | $2657 |
Without rent | $532 | $1472 |
Rent & Utilities | $375 | $774.75 |
Food | $357 | $777 |
Transport | $51.96 | $142.86 |
Monthly salary after tax | $1240.8 | |
Quality of life | 50.92 | |
Life expectancy | 71.8 | |
Population | 603.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1113 | / |
Without rent | $532 | / |
Rent & Utilities | $375 | / |
Food | $357 | / |
Transport | $51.96 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 467.28$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 317.04$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 839.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 799.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 51.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 83.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 28.04$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.03$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2653$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2186$ |
Lunch Menu | 10.07$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.39$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.4$ |
Cappuccino | 3.06$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.63$ |
Local transport ticket | 0.78$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 39.19$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.59$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.96$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.35$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.03$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.07$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.66$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.67$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.74$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.19$ |
Cigarette pack | 3.16$ |
Cold medicince, 1 week | 3.59$ |
Hair Shampoo | 2.65$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.48$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.14$ |
Gym Membership, 1 month | 36.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.9$ |
Doctor's visit | 25.65$ |
Haircut, simple | 7.17$ |
Brand Jeans | 53.19$ |
Brand Sneakers | 93.08$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 372.66$ |
International Primary School, 1 year | 8116$ |