Population
759.2K
Cost of living
$863
Aguascalientes
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $818 | $1735 |
Without rent | $521 | $1059 |
Rent & Utilities | $221.23 | $652.75 |
Food | $362 | $721 |
Transport | $61.24 | $179.69 |
Monthly salary after tax | $488.87 | |
Quality of life | 33.34 | |
Life expectancy | 77.45 | |
Population | 584.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $818 | / |
Without rent | $521 | / |
Rent & Utilities | $221.23 | / |
Food | $362 | / |
Transport | $61.24 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 265.12$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 181.45$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 746.3$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 468.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 62.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 80.06$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 29.92$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 541$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1903$ |
Lunch Menu | 6.79$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.67$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.28$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.79$ |
Cappuccino | 2.77$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.91$ |
Local transport ticket | 0.6$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.81$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.46$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.8$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.91$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Eggs, x12 | 2.03$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.6$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.31$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.83$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98$ |
Cigarette pack | 2.6$ |
Cold medicince, 1 week | 5.99$ |
Hair Shampoo | 4.36$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.34$ |
Gym Membership, 1 month | 26.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.67$ |
Doctor's visit | 29.24$ |
Haircut, simple | 6.03$ |
Brand Jeans | 61.13$ |
Brand Sneakers | 61.31$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.02$ |
International Primary School, 1 year | 2943$ |