Cost of Living in
Acapulco

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $620 | $1418 |
Without rent | $348 | $1119 |
Rent & Utilities | $285.1 | $355.77 |
Food | $284 | $692 |
Transport | $56.47 | $177.81 |
Monthly salary after tax | $735.21 | |
Quality of life | 31.31 | |
Life expectancy | 68.56 | |
Population | 654.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $620 | / |
Without rent | $348 | / |
Rent & Utilities | $285.1 | / |
Food | $284 | / |
Transport | $56.47 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 402.12$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 288.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 687.13$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 226.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 15.44$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 20.66$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.52$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 967$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 904$ |
Lunch Menu | 11.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.5$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.62$ |
Cappuccino | 2.29$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.9$ |
Local transport ticket | 0.67$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 17.94$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.95$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Eggs, x12 | 1.79$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 3.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.26$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.01$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.19$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.21$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.19$ |
Cigarette pack | 2.03$ |
Cold medicince, 1 week | 4.34$ |
Hair Shampoo | 3.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.9$ |
Gym Membership, 1 month | 30.02$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.31$ |
Doctor's visit | 22.91$ |
Haircut, simple | 8.72$ |
Brand Jeans | 18.25$ |
Brand Sneakers | 58.52$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 281.63$ |
International Primary School, 1 year | 6437$ |