Cost of Living in
Tlahuiltepa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $602 | $2006 |
Without rent | $379 | $1153 |
Rent & Utilities | $322.12 | $513.29 |
Food | $341 | $840 |
Transport | $90.84 | $189.68 |
Monthly salary after tax | $706.38 | |
Quality of life | 59.01 | |
Population | 13.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $602 | 1 / 0 |
Without rent | $379 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $322.12 | 1 / 0 |
Food | $341 | 1 / 0 |
Transport | $90.84 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 281.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 207.42$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 706.05$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 349.38$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 39.7$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 71.42$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.31$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 741$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 493$ |
Lunch Menu | 8.31$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.08$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.52$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.87$ |
Cappuccino | 2.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.15$ |
Local transport ticket | 0.41$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 35.59$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.23$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.98$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.49$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.13$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Eggs, x12 | 1.87$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.51$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.62$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.56$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.7$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.59$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.52$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cigarette pack | 3.76$ |
Cold medicince, 1 week | 3.83$ |
Hair Shampoo | 3.33$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.41$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.33$ |
Gym Membership, 1 month | 24.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.16$ |
Doctor's visit | 27.33$ |
Haircut, simple | 7.76$ |
Brand Jeans | 45.16$ |
Brand Sneakers | 67.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 188.64$ |
International Primary School, 1 year | 4292$ |
cities near Tlahuiltepa
Tlahuiltepa Cost of Living comparisons
Invalid parent post ID.