Cost of Living in
Lustenau

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1490 | $3365 |
Without rent | $722 | $2152 |
Rent & Utilities | $873.96 | $1880.89 |
Food | $545 | $1581 |
Transport | $60.81 | $145.88 |
Monthly salary after tax | $2374.64 | |
Quality of life | 64.54 | |
Life expectancy | 64.9 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 24.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1490 | / |
Without rent | $722 | / |
Rent & Utilities | $873.96 | / |
Food | $545 | / |
Transport | $60.81 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1034.44$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 851.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1467.97$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1108.72$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 241.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 305.64$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 34.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8574$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 7361$ |
Lunch Menu | 13.68$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 64.87$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 13.26$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.3$ |
Cappuccino | 3.3$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.02$ |
Local transport ticket | 2.57$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 24.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.67$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.62$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.01$ |
Eggs, x12 | 4.87$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 19.52$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.05$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.43$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.46$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.62$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.64$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 6.34$ |
Cold medicince, 1 week | 11.81$ |
Hair Shampoo | 4.6$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.15$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.91$ |
Gym Membership, 1 month | 50.46$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.58$ |
Doctor's visit | 100.91$ |
Haircut, simple | 21.18$ |
Brand Jeans | 55.24$ |
Brand Sneakers | 55.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 526.08$ |
International Primary School, 1 year | 12860$ |