Cost of Living in
Leopold

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1710 | $3412 |
Without rent | $728 | $2605 |
Rent & Utilities | $944.14 | $1673.17 |
Food | $427 | $1544 |
Transport | $81.1 | $193.87 |
Monthly salary after tax | $4876.99 | |
Quality of life | 61.63 | |
Life expectancy | 75.83 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 45.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1710 | / |
Without rent | $728 | / |
Rent & Utilities | $944.14 | / |
Food | $427 | / |
Transport | $81.1 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1077.23$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 839.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1835.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1162.09$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.51$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 157.45$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 51.12$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.47$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6385$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4906$ |
Lunch Menu | 17.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.95$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.34$ |
Cappuccino | 3.26$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.23$ |
Local transport ticket | 2.93$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 107.08$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.15$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.3$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Eggs, x12 | 4.69$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.89$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.55$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.05$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.64$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.32$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.09$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.79$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.83$ |
Cigarette pack | 29.03$ |
Cold medicince, 1 week | 7.32$ |
Hair Shampoo | 8.28$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.69$ |
Gym Membership, 1 month | 55.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.06$ |
Doctor's visit | 50.64$ |
Haircut, simple | 21$ |
Brand Jeans | 84.66$ |
Brand Sneakers | 108.68$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1641.41$ |
International Primary School, 1 year | 21840$ |