Cost of Living in
Leonding

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1852 | $3283 |
Without rent | $636 | $2669 |
Rent & Utilities | $710.02 | $1568.07 |
Food | $604 | $1665 |
Transport | $53.6 | $171.94 |
Monthly salary after tax | $2728.67 | |
Quality of life | 53.57 | |
Life expectancy | 70.81 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 27.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1852 | / |
Without rent | $636 | / |
Rent & Utilities | $710.02 | / |
Food | $604 | / |
Transport | $53.6 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 812.88$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 551.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1382.12$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1107.39$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 174.17$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 366.73$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.38$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.03$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5409$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4068$ |
Lunch Menu | 14.32$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 76.36$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.23$ |
Cappuccino | 4.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.15$ |
Local transport ticket | 2.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 56.38$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.35$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.09$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.88$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.56$ |
Eggs, x12 | 4.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.97$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 22.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.11$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.28$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.49$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 6.64$ |
Cold medicince, 1 week | 21.63$ |
Hair Shampoo | 2.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.05$ |
Toothpaste, 1 tube | 2$ |
Gym Membership, 1 month | 40.23$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.14$ |
Doctor's visit | 89.69$ |
Haircut, simple | 21.28$ |
Brand Jeans | 109.45$ |
Brand Sneakers | 97.48$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 364.01$ |
International Primary School, 1 year | 4422$ |