Cost of Living in
Leoben

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1324 | $3824 |
Without rent | $811 | $2712 |
Rent & Utilities | $616.29 | $1514.66 |
Food | $573 | $1590 |
Transport | $64.12 | $169.92 |
Monthly salary after tax | $2665.39 | |
Quality of life | 69.52 | |
Life expectancy | 76.7 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 28.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1324 | / |
Without rent | $811 | / |
Rent & Utilities | $616.29 | / |
Food | $573 | / |
Transport | $64.12 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 771.67$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 299.56$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1280.68$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 854.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 191.04$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 244.03$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 2.94$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3083$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2319$ |
Lunch Menu | 18.96$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 62.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.12$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.46$ |
Cappuccino | 3.53$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.28$ |
Local transport ticket | 3.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.69$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.92$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.51$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.85$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Eggs, x12 | 3.64$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 17.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 18.82$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 30.35$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.17$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.99$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.65$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 7.91$ |
Cold medicince, 1 week | 18.81$ |
Hair Shampoo | 3.36$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.9$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.19$ |
Gym Membership, 1 month | 44.64$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.68$ |
Doctor's visit | 77.91$ |
Haircut, simple | 19.71$ |
Brand Jeans | 50.73$ |
Brand Sneakers | 102.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 283.24$ |
International Primary School, 1 year | 6030$ |