Cost of Living in
Launceston

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2104 | $3989 |
Without rent | $900 | $2884 |
Rent & Utilities | $1078.16 | $1586.37 |
Food | $629 | $1403 |
Transport | $69.1 | $201.52 |
Monthly salary after tax | $4047.32 | |
Quality of life | 68.51 | |
Life expectancy | 65.79 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 68.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2104 | / |
Without rent | $900 | / |
Rent & Utilities | $1078.16 | / |
Food | $629 | / |
Transport | $69.1 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 874.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 883.88$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1397.14$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 771.42$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 158.13$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 308.78$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 53.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.63$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7777$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6308$ |
Lunch Menu | 17.35$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 81.01$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.81$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.07$ |
Cappuccino | 2.63$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.63$ |
Local transport ticket | 2.84$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.37$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.08$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Eggs, x12 | 2.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.02$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.01$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 18.73$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.2$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.9$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.72$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.28$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 18.52$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.43$ |
Cigarette pack | 22.33$ |
Cold medicince, 1 week | 6.22$ |
Hair Shampoo | 4.26$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.92$ |
Gym Membership, 1 month | 44.92$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 20.01$ |
Doctor's visit | 52.69$ |
Haircut, simple | 21.13$ |
Brand Jeans | 80.22$ |
Brand Sneakers | 100.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1818.05$ |
International Primary School, 1 year | 27244$ |