Cost of Living in
Klagenfurt

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1483 | $3725 |
Without rent | $746 | $2791 |
Rent & Utilities | $1097.35 | $1449.46 |
Food | $661 | $1673 |
Transport | $60.35 | $133.64 |
Monthly salary after tax | $2000.94 | |
Quality of life | 69.82 | |
Life expectancy | 80.74 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 116.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1483 | / |
Without rent | $746 | / |
Rent & Utilities | $1097.35 | / |
Food | $661 | / |
Transport | $60.35 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 727.62$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 730.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1229.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1116.54$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 188.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 289.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 41.69$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5600$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5091$ |
Lunch Menu | 16.39$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.96$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.47$ |
Cappuccino | 3.1$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.49$ |
Local transport ticket | 2.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.63$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.13$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.62$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.58$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.97$ |
Eggs, x12 | 4.33$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 19.71$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.97$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 19.88$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.72$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.38$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.16$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.76$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.19$ |
Cigarette pack | 5.91$ |
Cold medicince, 1 week | 13.99$ |
Hair Shampoo | 2.7$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.28$ |
Toothpaste, 1 tube | 2$ |
Gym Membership, 1 month | 27.87$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.58$ |
Doctor's visit | 82.35$ |
Haircut, simple | 16.22$ |
Brand Jeans | 92.54$ |
Brand Sneakers | 79.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 293.53$ |
International Primary School, 1 year | 15501$ |