Cost of Living in
Zhanaozen

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $471 | $1663 |
Without rent | $372 | $1163 |
Rent & Utilities | $204.4 | $466.79 |
Food | $263 | $762 |
Transport | $13.37 | $37.59 |
Monthly salary after tax | $340.99 | |
Quality of life | 34.85 | |
Life expectancy | 75.96 | |
Population | 96.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $471 | 14 / 74 |
Without rent | $372 | 43 / 74 |
Rent & Utilities | $204.4 | 31 / 74 |
Food | $263 | 42 / 74 |
Transport | $13.37 | 5 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 232.05$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 174.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 599.54$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 572.27$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 21.09$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 34.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.07$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.03$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 745$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 597$ |
Lunch Menu | 6.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.04$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.41$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.04$ |
Cappuccino | 1.85$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.75$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.57$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.61$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.59$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.62$ |
Eggs, x12 | 1.19$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.41$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.06$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.3$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.53$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.64$ |
Cigarette pack | 2.51$ |
Cold medicince, 1 week | 4.21$ |
Hair Shampoo | 4.96$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.93$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.14$ |
Gym Membership, 1 month | 44.65$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.79$ |
Doctor's visit | 10.75$ |
Haircut, simple | 4.76$ |
Brand Jeans | 83.12$ |
Brand Sneakers | 104.86$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 163.88$ |
International Primary School, 1 year | 4415$ |