Population
30.7K
Cost of living
$869
Zhambyl
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | $2410 |
Without rent | $475 | $1306 |
Rent & Utilities | $424.56 | $999.57 |
Food | $323 | $773 |
Transport | $49.77 | $174.21 |
Monthly salary after tax | $687.76 | |
Quality of life | 72.31 | |
Life expectancy | 70.14 | |
Population | 9.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | 67 / 74 |
Without rent | $475 | 65 / 74 |
Rent & Utilities | $424.56 | 65 / 74 |
Food | $323 | 70 / 74 |
Transport | $49.77 | 64 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 493.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 382.53$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1135.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 641.4$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.29$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 65.45$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 18.85$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1948$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1094$ |
Lunch Menu | 7.37$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 38.41$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cappuccino | 2.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.94$ |
Local transport ticket | 0.27$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 15.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.41$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.61$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Eggs, x12 | 1.64$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.99$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.7$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.55$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.39$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.98$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.75$ |
Cigarette pack | 1.92$ |
Cold medicince, 1 week | 7.87$ |
Hair Shampoo | 3.48$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.63$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.06$ |
Gym Membership, 1 month | 55.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.26$ |
Doctor's visit | 20.97$ |
Haircut, simple | 8.28$ |
Brand Jeans | 90.07$ |
Brand Sneakers | 118.19$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 280.02$ |
International Primary School, 1 year | 10692$ |