Population
24.3K
Cost of living
$593
Ulutau
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $593 | $1486 |
Without rent | $324 | $1105 |
Rent & Utilities | $214.81 | $415.67 |
Food | $258 | $477 |
Transport | $14.39 | $52.37 |
Monthly salary after tax | $383.03 | |
Quality of life | 37.1 | |
Life expectancy | 52.79 | |
Population | 24.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $593 | 37 / 74 |
Without rent | $324 | 21 / 74 |
Rent & Utilities | $214.81 | 35 / 74 |
Food | $258 | 36 / 74 |
Transport | $14.39 | 10 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 265.85$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 139.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 524.89$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 406.16$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 34.87$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 43.24$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 9.56$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.62$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1024$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 975$ |
Lunch Menu | 9.35$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.61$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.26$ |
Cappuccino | 1.68$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.81$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.28$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.54$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.42$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.26$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Eggs, x12 | 1.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.81$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.73$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.6$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.37$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.82$ |
Cigarette pack | 2.08$ |
Cold medicince, 1 week | 5.24$ |
Hair Shampoo | 2.99$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.58$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.21$ |
Gym Membership, 1 month | 23.78$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.66$ |
Doctor's visit | 9.09$ |
Haircut, simple | 5.29$ |
Brand Jeans | 53.98$ |
Brand Sneakers | 122.04$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 77.28$ |
International Primary School, 1 year | 5655$ |