Population
9.9K
Cost of living
$472
Tyndin
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $472 | $1623 |
Without rent | $369 | $913 |
Rent & Utilities | $237.91 | $621.55 |
Food | $203 | $540 |
Transport | $21.87 | $58.62 |
Monthly salary after tax | $704.87 | |
Quality of life | 31.24 | |
Life expectancy | 67.6 | |
Population | 9.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $472 | 15 / 74 |
Without rent | $369 | 42 / 74 |
Rent & Utilities | $237.91 | 41 / 74 |
Food | $203 | 8 / 74 |
Transport | $21.87 | 45 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 300.62$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 192.59$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 897.28$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 456.11$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 17.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 35.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 11.6$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 22.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 715$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 551$ |
Lunch Menu | 6.82$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.96$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.61$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.29$ |
Cappuccino | 1.85$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.88$ |
Local transport ticket | 0.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 8.4$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.63$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.51$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.27$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Eggs, x12 | 1.55$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.87$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.15$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.65$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.32$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.87$ |
Cigarette pack | 2.15$ |
Cold medicince, 1 week | 5.02$ |
Hair Shampoo | 4.88$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.07$ |
Gym Membership, 1 month | 61.78$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.38$ |
Doctor's visit | 9.18$ |
Haircut, simple | 4.97$ |
Brand Jeans | 47.87$ |
Brand Sneakers | 59.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 342.02$ |
International Primary School, 1 year | 3748$ |