Cost of Living in
Taldiqorgan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $669 | $1863 |
Without rent | $345 | $1187 |
Rent & Utilities | $203.58 | $1049.26 |
Food | $280 | $601 |
Transport | $20.78 | $62.61 |
Monthly salary after tax | $177.68 | |
Quality of life | 39.15 | |
Life expectancy | 79.53 | |
Population | 132.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $669 | 55 / 74 |
Without rent | $345 | 29 / 74 |
Rent & Utilities | $203.58 | 31 / 74 |
Food | $280 | 50 / 74 |
Transport | $20.78 | 43 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 194.39$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 131.49$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1245.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 708.62$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.37$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 69.35$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.71$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 20.98$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1932$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1134$ |
Lunch Menu | 4.51$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.6$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.48$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.77$ |
Cappuccino | 1.41$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.46$ |
Local transport ticket | 0.18$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 15.32$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.26$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.4$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.39$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Eggs, x12 | 1.9$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.27$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.54$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.35$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.04$ |
Cigarette pack | 1.95$ |
Cold medicince, 1 week | 7.96$ |
Hair Shampoo | 3.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.74$ |
Gym Membership, 1 month | 50.91$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.81$ |
Doctor's visit | 18.33$ |
Haircut, simple | 6.27$ |
Brand Jeans | 78.91$ |
Brand Sneakers | 93.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 245.45$ |
International Primary School, 1 year | 9942$ |