Population
35K
Cost of living
$661
Shymkent
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $529 | $1727 |
Without rent | $379 | $964 |
Rent & Utilities | $250.35 | $611.97 |
Food | $272 | $652 |
Transport | $43.07 | $111.12 |
Monthly salary after tax | $276.44 | |
Quality of life | 30.19 | |
Life expectancy | 71.83 | |
Population | 1.2M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $529 | 26 / 74 |
Without rent | $379 | 47 / 74 |
Rent & Utilities | $250.35 | 46 / 74 |
Food | $272 | 47 / 74 |
Transport | $43.07 | 63 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 296.5$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 193.16$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 544.61$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 464.95$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 45.98$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 63.07$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 13.82$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.81$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1123$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1021$ |
Lunch Menu | 7.2$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.22$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.5$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cappuccino | 1.84$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.99$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.26$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.34$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Eggs, x12 | 1.44$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.83$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.64$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.51$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.27$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.35$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.78$ |
Cigarette pack | 1.48$ |
Cold medicince, 1 week | 4.22$ |
Hair Shampoo | 3.09$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.2$ |
Gym Membership, 1 month | 23.94$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.62$ |
Doctor's visit | 9.73$ |
Haircut, simple | 4.08$ |
Brand Jeans | 56.61$ |
Brand Sneakers | 150.82$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 27.36$ |
International Primary School, 1 year | 7835$ |