Cost of Living in
Shongzhy

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $551 | $1632 |
Without rent | $364 | $1186 |
Rent & Utilities | $140.39 | $287.91 |
Food | $309 | $724 |
Transport | $14.44 | $41.48 |
Monthly salary after tax | $367.8 | |
Quality of life | 31.88 | |
Life expectancy | 75.83 | |
Population | 133.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $551 | 30 / 74 |
Without rent | $364 | 40 / 74 |
Rent & Utilities | $140.39 | 12 / 74 |
Food | $309 | 62 / 74 |
Transport | $14.44 | 10 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 160.75$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 86.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 303.8$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 181.02$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 28.35$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 45.93$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.52$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1008$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 552$ |
Lunch Menu | 8.03$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 39.9$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.34$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 1.86$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.87$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.14$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.95$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.49$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Eggs, x12 | 1.7$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.11$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.45$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.92$ |
Cigarette pack | 1.88$ |
Cold medicince, 1 week | 3.54$ |
Hair Shampoo | 2.1$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.78$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.89$ |
Gym Membership, 1 month | 37.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.24$ |
Doctor's visit | 11.95$ |
Haircut, simple | 4.19$ |
Brand Jeans | 72.12$ |
Brand Sneakers | 116.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 252.15$ |
International Primary School, 1 year | 5721$ |