Cost of Living in
Sharbaqty

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $425 | $1497 |
Without rent | $377 | $1287 |
Rent & Utilities | $124.9 | $236.44 |
Food | $287 | $671 |
Transport | $13.08 | $52.29 |
Monthly salary after tax | $503.46 | |
Quality of life | 40.53 | |
Life expectancy | 77.87 | |
Population | 148.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $425 | 5 / 74 |
Without rent | $377 | 45 / 74 |
Rent & Utilities | $124.9 | 4 / 74 |
Food | $287 | 55 / 74 |
Transport | $13.08 | 5 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 157.91$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 109.02$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 384.37$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 158.05$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.41$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 46.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 13.07$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 983$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 718$ |
Lunch Menu | 10.02$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.45$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cappuccino | 1.98$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.89$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.52$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.5$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.08$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Eggs, x12 | 1.39$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.78$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.17$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.06$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.51$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.33$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.8$ |
Cigarette pack | 1.36$ |
Cold medicince, 1 week | 3.85$ |
Hair Shampoo | 2.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.78$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.77$ |
Gym Membership, 1 month | 35.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.32$ |
Doctor's visit | 12.24$ |
Haircut, simple | 3.86$ |
Brand Jeans | 84.06$ |
Brand Sneakers | 80.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.43$ |
International Primary School, 1 year | 6576$ |