Cost of Living in
Semey

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $532 | $1468 |
Without rent | $283 | $768 |
Rent & Utilities | $295.86 | $447.68 |
Food | $222 | $440 |
Transport | $22.76 | $53.06 |
Monthly salary after tax | $692.59 | |
Quality of life | 39.34 | |
Life expectancy | 89.39 | |
Population | 390.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $532 | 28 / 74 |
Without rent | $283 | 10 / 74 |
Rent & Utilities | $295.86 | 53 / 74 |
Food | $222 | 15 / 74 |
Transport | $22.76 | 49 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 578.17$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 186.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 756.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 378.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 52.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 55.38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.03$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 731$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 766$ |
Lunch Menu | 4.87$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.57$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.45$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.84$ |
Cappuccino | 1.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.57$ |
Local transport ticket | 0.33$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 5.86$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.43$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.24$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.71$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.38$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Eggs, x12 | 1.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 3.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.62$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.98$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.83$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.59$ |
Cigarette pack | 1.7$ |
Cold medicince, 1 week | 2.88$ |
Hair Shampoo | 1.91$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.78$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.68$ |
Gym Membership, 1 month | 25.38$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.74$ |
Doctor's visit | 6.64$ |
Haircut, simple | 2.58$ |
Brand Jeans | 23.36$ |
Brand Sneakers | 82.31$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 176.08$ |
International Primary School, 1 year | 4155$ |