Cost of Living in
Satbayev

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $600 | $1407 |
Without rent | $240 | $790 |
Rent & Utilities | $266.99 | $407.08 |
Food | $200 | $418 |
Transport | $13.41 | $39.15 |
Monthly salary after tax | $427.87 | |
Quality of life | 31 | |
Life expectancy | 84.13 | |
Population | 64.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $600 | 43 / 74 |
Without rent | $240 | 2 / 74 |
Rent & Utilities | $266.99 | 51 / 74 |
Food | $200 | 7 / 74 |
Transport | $13.41 | 5 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 314.05$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 187.2$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 392.79$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 259.21$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 55.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 11.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.24$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 961$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 826$ |
Lunch Menu | 4.38$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.09$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.6$ |
Cappuccino | 1.54$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.69$ |
Local transport ticket | 0.23$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 15.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.6$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.24$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Eggs, x12 | 1.11$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.01$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.51$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.82$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.12$ |
Cigarette pack | 1.99$ |
Cold medicince, 1 week | 1.35$ |
Hair Shampoo | 1.05$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.81$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.88$ |
Gym Membership, 1 month | 18.11$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.65$ |
Doctor's visit | 12$ |
Haircut, simple | 4.1$ |
Brand Jeans | 57.47$ |
Brand Sneakers | 92.4$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 199.76$ |
International Primary School, 1 year | 7046$ |