Cost of Living in
Qazaly

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $492 | $1368 |
Without rent | $364 | $1085 |
Rent & Utilities | $117.72 | $281.53 |
Food | $322 | $595 |
Transport | $18.8 | $47.32 |
Monthly salary after tax | $534.08 | |
Quality of life | 40.41 | |
Life expectancy | 75.83 | |
Population | 176.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $492 | 21 / 74 |
Without rent | $364 | 40 / 74 |
Rent & Utilities | $117.72 | 1 / 74 |
Food | $322 | 68 / 74 |
Transport | $18.8 | 37 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 134.67$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 83.07$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 302.85$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 136.48$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 28.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 40.45$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.93$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.4$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 962$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 710$ |
Lunch Menu | 8.69$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 36.31$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cappuccino | 2.49$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.79$ |
Local transport ticket | 0.2$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.84$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.59$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.59$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.43$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Eggs, x12 | 1.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.26$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.82$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.83$ |
Cigarette pack | 1.37$ |
Cold medicince, 1 week | 2.83$ |
Hair Shampoo | 1.85$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.98$ |
Gym Membership, 1 month | 39.47$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.71$ |
Doctor's visit | 8.91$ |
Haircut, simple | 4.36$ |
Brand Jeans | 78.94$ |
Brand Sneakers | 102.21$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 208.2$ |
International Primary School, 1 year | 5914$ |