Cost of Living in
Qashyr

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $531 | $1659 |
Without rent | $346 | $1289 |
Rent & Utilities | $126.1 | $284.75 |
Food | $218 | $721 |
Transport | $14.93 | $51.18 |
Monthly salary after tax | $523.25 | |
Quality of life | 37.41 | |
Life expectancy | 75.42 | |
Population | 191.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $531 | 27 / 74 |
Without rent | $346 | 30 / 74 |
Rent & Utilities | $126.1 | 6 / 74 |
Food | $218 | 12 / 74 |
Transport | $14.93 | 13 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 125.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 92.58$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 344.03$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 175.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 31.44$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 43.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 11.7$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.96$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 753$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 523$ |
Lunch Menu | 11.73$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.94$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.82$ |
Cappuccino | 2.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.01$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.17$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.85$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Eggs, x12 | 1.63$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.07$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.69$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.66$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.5$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 1.81$ |
Cold medicince, 1 week | 4.04$ |
Hair Shampoo | 2.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.01$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.75$ |
Gym Membership, 1 month | 42.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.13$ |
Doctor's visit | 10.63$ |
Haircut, simple | 4.43$ |
Brand Jeans | 73.32$ |
Brand Sneakers | 79.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 226.03$ |
International Primary School, 1 year | 7244$ |