Cost of Living in
Qarqaraly

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $596 | $1564 |
Without rent | $417 | $919 |
Rent & Utilities | $162.72 | $277.7 |
Food | $305 | $577 |
Transport | $15.99 | $53.29 |
Monthly salary after tax | $465.05 | |
Quality of life | 39.3 | |
Life expectancy | 82.32 | |
Population | 188.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $596 | 40 / 74 |
Without rent | $417 | 60 / 74 |
Rent & Utilities | $162.72 | 16 / 74 |
Food | $305 | 60 / 74 |
Transport | $15.99 | 21 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 111.56$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 105.08$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 332.14$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 138.28$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 48.18$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.79$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.37$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 853$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 715$ |
Lunch Menu | 10.51$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.59$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.81$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2$ |
Cappuccino | 2.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.09$ |
Local transport ticket | 0.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.24$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.78$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.41$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.52$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Eggs, x12 | 1.95$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.5$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.14$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.07$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.16$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.99$ |
Cigarette pack | 1.93$ |
Cold medicince, 1 week | 3.8$ |
Hair Shampoo | 2.61$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.94$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.99$ |
Gym Membership, 1 month | 33.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.81$ |
Doctor's visit | 10.88$ |
Haircut, simple | 3.71$ |
Brand Jeans | 81.01$ |
Brand Sneakers | 105.53$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 178.73$ |
International Primary School, 1 year | 7540$ |